Ads 468x60px

2 Mayıs 2011 Pazartesi

MAYIS BİR - BİR OĞUL


Nihayet geçen hafta arılarımız Antalyadan geldi.

Kovan problemimizi hala çözebilmiş değiliz.


Kasaların üzerindeki kovanlar böldüklerimiz. Kahve rengi kovan ise Yolovalı arıcı Yusuf un kovanı. Bu bölmeler 4 çıtalı. Arılıkta böldük ve fazla bi arı çekmemiş. Gayet iyilerdi.


Yalovalı arıcı Yusuf  ustadan bir adet kovan getirttik. Ancak kargo masraflı oluyor en ucuzu 23 Tl ye getirtebildik. Kovanı gerçekten kaliteli ve güzel işimizi görecek. Yakınımızda olsada gidip alsak. Ama nakitle ve vakitle alakalı meseleler engel oluyor.

2-3 ve 4 numaralı kovanlar Antalyadan gelen 10 ar çıtalı kovanlar yandaki mavi emanet kovan ise oğulu koyduğumuz kovan. Oğul 4 numaralı kovandan çıktı. O kovanda 4 çıtalı bir vaziyette kaldı.

Aldığımız onar çıtalı üç kovan arıyı böldük. Tabi evdeki hesaplar; çarşıya asla uymaz. Uymadıda...

Anlayanlar anlar... Şuan elimizde analı iki kovan ve bölünmüş beş kovan arı var.

Nasip olursa iki kovanı 2 ile 3'ü üstlüğe kaldıracağım. Uygulayacağım yöntem; tüm arılı çıtaları üstlüğe aktaracağım. Kovana ise full ham petek koyup üstlüğüde en üste bırakacağım. Zamanla anaarı alt kata inip yumurta atmaya başladığında ızgara koymayı düşünüyorum.

Bir Mayıs Pazar günü saat 11 gibi arılara bakmak, bölmelerin durumları nedir diye göz atmak için gelmiştim. Etrafta bir sürü arı uçuşu vardı. Harika bir manzaraydı. Hiç aklıma videoya çekmek ya da resim almak gelmedi. İlk defa bir oğul verme olayı görüyordum. Arıların bu hareketliğinden oğul veriyor olduğunu anladım. Hemen elimi çarptım. Tabi bunun ne derece etkisi vardır bilinmez ama hemen oğul veren kovanın yanındaki ağaca birikmeye başladılar. Çok heyecanlı ve güzel bir manzaraydı. Yaklaşık iki çıtalık bir oğul. 

Ne diyelim herşeyde vardır bir hayır...

Bu resimleri ise akşam üstü çekmek aklıma geldi.

Bundan sonraki uygulamalar ve görüntüleri nasipse paylaşacağız.

Selam ve dua ile...

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...